Strona główna Usługi Mycie nagrobków

Mycie nagrobków


Bez względu na materiał z jakiego jest wykonany nagrobek, należy czyścić go systematycznie przynajmniej raz na 4 miesiące.

W Polsce najczęściej spotykanymi materiałami z jakich wykonane są nagrobki to granit, lastryko, marmur, piaskowiec. Podstawowe informacje dotyczące pielęgnacji każdego materiału prezentujemy poniżej. Do każdej usługi mycia zapalamy jeden znicz gratis. Po wykonaniu usługi przesyłamy dokumentacje fotograficzna przed i po wykonaniu usługi.

 

 

Nagrobki marmurowe

 

Marmur w polskim klimacie szybko ulega korozji. Do regularnego czyszczenia delikatnych zabrudzeń wystarcza letnia woda i miękka szmatka. Przy mocnym zabrudzeniu niezbędne jest zastosowanie chemii przeznaczonej tylko do płyt marmurowych. Użycie niewłaściwych preparatów może zmatowieć i zniszczyć kamień. Jeśli nagrobek jest mocno porysowany najlepszym rozwiązaniem będzie wyszlifowanie płyty przez specjalistę.

 

Nagrobki z granitu

 

Granit jest obecnie najczęściej spotykanym rodzajem kamienia na polskich cmentarzach. Granit jest trwały odporniejszy na warunki klimatyczne niż marmur czy piaskowiec. Utrzymanie nagrobków granitowych w czystości wymaga stosowania delikatnych preparatów czyszczących oraz szczotek z bardzo delikatynym włosiem lub nawet ściereczek z mikrofibry.

Nagrobków z granitu nie wolno woskować ani natłuszczać.

 

Nagrobki z lastryko

 

Lastryko jest mieszanką cementu i małych kamyczków co powoduje iż ma porowatą powierzchnię, przez co często jest porośnięty mchem. Czas największej popularności lastryka przypada na lata osiemdziesiąte ubiegłego stulecia. Jest to materiał wymagający dużego nakładu pracy przy czyszczeniu i konserwacji.

Do czyszczenia lastryka stosujemy chemię w postaci proszku lub płynów które nanosimy na nagrobek a następnie usuwamy delikatną szczotką i spłukujemy wodą. Nie stosujemy ostrych narządzi takich jak np. szczotka druciana. Lastryko po takim zabiegu zmatowieje. Nagrobki lastrykowe powinny być regularnie woskowane. Wosk doskonale chroni lastryko przed zabrudzeniami.

 

 

Nagrobki z piaskowca

 

Piaskowiec jest mało odporny na warunki pogodowe i ostre manualne czyszczenie, dlatego najbezpieczniejszym sposobem jest użycie czystej wody i miękkiej szmatki. Przy bardzo silnych zabrudzeniach dobra metoda jest mycie wodą pod ciśnieniem. Nagrobki z piaskowca wymagają bardzo delikatnego traktowania.

 

Tablice i litery

 

Niezależnie od materiału tablice i fotografie czyścimy za pomocą miękkich ścierek i delikatnych środków do czyszczenia dopasowanych do materiału.